Головна

Всесвітній тиждень глаукоми – 12-18 березня 2017 року

Щорічно Всесвітня Асоціація глаукоми проводить заходи, які спрямовані покращити інформованість суспільства про загрозливу для зору людини хворобу. Протягом останнього десятиріччя глаукома є ведучою в інвалідності захворювань органів зору. За даними ВООЗ у світі налічується близько45 млн. сліпих людей, кожен десятий-внаслідок глаукоми.   На диспансерному спостереженні в окулістів області знаходиться 4616 хворих на глаукому,з них у1014 глакома 3-4 стадії. В 2016 році в області виявлено 426 хворих на глаукому,208 з них -при профоглядах у 84 глаукома виявлена на 3-4.

      Що таке  глаукома? Глаукома- хронічне очне захворювання При якому пошкоджується зоровий нерв і сітківка, початок хвороби як правило безсимптомний, якщо не лікувати, поле зору поступово звужується до  «тунельного зору» хвороба прогресує і приводить до сліпоти.   

       Як виникає захворювання?

В передній частині очного яблука здорового ока циркулює прозора рідина, яка не має відношення до сльозної рідини. Для збереження своєї форми, виконання функцій, підтримки постійного внутрішноочного тиску око постійно виробляє невелику кількість рідини, стільки ж видаляється у потік крові через крихітні дренажні канали. При глаукомі рідина не проходить належним чином дренажну систему. Тому тиск в оці збільшується, викликаючи пошкодження волокон зорового нерву. Зоровий нерв несе інформацію від світлочутливого шару клітин - сітківки ока - до мозку, де вона сприймається як зоровий образ. 

       Фактори ризику розвитку глаукоми:                             

- вік старше 60 років рідко розвивається у віці до 40 років з кожним десятиріччям життя подвоюється ризик розвитку глаукоми;            

- обтяжена спадковість(наявність захворювання в батьків,близьких родичів) такі люди хворіють у 10 разів частіше;      

-гіпертонічна хвороба,судинні захворювання ,атеросклероз;

- перенесений інсульт або інфаркт;   

- цукровий діабет;

- перенесені очні захворювання як травми,запальні процеси судинної оболонки,прогресування катаракти ;

-короткозорість.     

      Прояви глаукоми. Прояви глаукоми залежать від її форми є –відкрито та закрито кутова глаукома. Відкритокутова глаукома протікає  на ранніх стадіях безсимптомно тому цю форму вчасно можна виявити при проходженні профоглядів. Закритокутова глаукома, на відміну від відкритокутової, дає ранні симптоми,а саме:відчуття затуманення зору, веселкові кола при погляді на джерело світла, відчуття розпирання в оці дискомфорт. Скарги не тривалі, швидко минають часто появляються після фізичного або психоемоційного навантаження. Основними засобами профілактики є регулярне звертання до офтальмолога:                

  • для первинного обстеження у віці 40-45 років;
  • кожні 3-5 років у віці45-60;
  • кожні 2-3 роки після 60-ти;
  • більш частіше при наявності факторів ризику розвитку глаукоми.

      Необхідно памятати , що глаукома -не вирок.При вчасно призначеному лікуванні,ретельному контролю перебігу хвороби на довгі роки можна зберегти зір.

Обласний офтальмолог             М.Д.Вершиніна.