Сонячний опік-термічна травма для організму людини

Сонячний опік - це в буквальному сенсі опік шкіри, отриманий під впливом ультрафіолетового (УФ) випромінювання. Результатом сонячного опіку є запалення шкіри. Нанесені ураження стають помітними після закінчення 30 хвилин з моменту їх отримання.

·  УФ-А і УФ-В випромінювання мають різну довжину хвиль спектра видимого випромінювання.УФ-В завдає більшої шкоди шкірі і навіть може провокувати виникнення раку шкіри. І УФ-А і УФ-В випромінювання несуть відповідальність за фотостаріння (передчасне старіння шкіри і поява зморшок) і сонячні опіки. Солярії також здатні формувати і УФ-А, і УФ-В промені.

·  Вирушаючи в подорож на південь, в області, наближені до екватора або розташовані на великій висоті, слід серйозно подбати про засоби захисту проти термічних травм, які може завдати сонце.

·  Світлошкірі і світловолосі люди особливо сильно піддаються впливу сонця.

·  Недавні сонячні опіки навіть при незначному впливі сонця здатні знову викликати дискомфортний стан. Але не слід забувати і про те, що нормальний, лімітований за тривалістю і інтенсивністю сонячний вплив виробляє в шкірі вітамін D.

Симптоми сонячних опіків

Легкі сонячні опіки викликають невелике почервоніння і роздратування шкіри. При більш важкому ступені опіків вищевказані симптоми проявляються сильніше. Довге перебування на сонці без необхідних захисних засобів може викликати сонячний удар (порушення доставки крові до життєвоважливих органів) і навіть смерть.

·  При початковій стадії сонячного опіку через 2-6 годин після нього шкіра починяє червоніти і з'являється роздратування. Пік прояви симптомів травми спостерігаються через 12-24 години.

·  При більш складних випадках, які, наприклад, можуть виникати при більш тривалому перебуванні на сонці( використанні плота як засіб пересування) -з'являються більш сильні опіки і пухирі, відбувається інтенсивна втрата рідини організмом (зневоднення), порушення електролітного балансу і інфікування.

Крім перерахованих вище симптомів, спостерігаються також:

·  Озноб

·  Температура

·  Нудота і /або блювота

·  Пухирі: вони можуть істотно відрізнятися за своїми розмірами: бувають настільки маленькі, що виявляються тільки при відлущувальному очищенні шкіри, а іноді, навпаки, - дуже великі, заповнені водою, зверху покриті червоною, дуже тонкою шкірою, яка може легко лопатися.

·  Втрата шкіри, яка спостерігає через 4-7 днів після опіку

Коли і куди звертатися за медичною допомогою?

Ви повинні звернутися у відділення невідкладної допомоги або спеціалізоване опікове відділення, якщо у Вас:

·  Сильний біль

·  Великі пухирі

·  Головний біль

·  Затьмарення свідомості

·  Нудота або блювота

·  Слабкість

·  Загострення інших проблем зі здоров'ям.

Опікове відділення обласної клінічної лікарні  м.Івано-Франківська розгорнуто на 30 ліжок, у його складі є  опікові дитячі ліжка. Завідувач відділенням Кіршак Костянтин Богданович, лікар вищої кваліфікаційної категорії. Лікарі відділення мають неабиякий досвід у лікуванні термічних опіків, у.т.ч. сонячних, а також опіків, викликаних розповсюдженою на наших теренах отруйною рослиною БОРЩОВИКОМ.  У лікуванні застосовуються сучасні медичні технології та найновіші медичні препарати. Лікарі-комбустіологи несуть цілодобову ургенцію по нашій області.  Медична допомога починає надаватися безпосередньо у приймальному відділенні обласної клінічної лікарні. При необхідності постраждалих госпіталізують у стаціонарне відділення.