Новітня технологія лазерного лікування варикозного розширення вен нижніх кінцівок

Стрімкий розвиток малотравматичної хірургії призвів до появи нових технологій у лікуванні варикозної хвороби нижніх кінцівок (ВХНК). Якщо ще десять років тому у США біля 90% всіх операцій при ВХНК виконувались традиційно із госпіталізацією хворого, проведенням наркозу, розрізів із накладанням швів, тривалим перебуванням у лікарні, то на сьогоднішній день констатується протилежна тенденція: у 90% всіх випадків ВХНК лікування проводиться малотравматично (тільки через проколи) без госпіталізації із застосуванням методів термічної (переважно лазером) чи хімічної облітерації уражених вен. На даний час новітня технологія лазерного лікування варикозного розширення вен нижніх кінцівок стала доступною в умовах ОКЛ Івано-Франківськ.

Відмінності лазерного лікування від традиційного оперативного

При традиційному оперативному лікуванні ВХНК під загальним чи спинномозковим знеболенням на нижній кінцівці проводяться чисельні розрізи: на гомілці, стегні, паховій ділянці для видалення ураженого венозного стовбура і його бокових гілок. Операція завершується накладанням швів, ліжковим режимом і кількаденним перебуванням хворого в стаціонарі. При цьому методі по ходу видалених вен тривалий час зберігаються крововиливи, ущільнення, неприємні рубці, нерідко кінцівка набрякає, місцями може бути порушена чутливість шкіри, а до роботи людина може приступити лише через декілька тижнів. Методика лазерного лікування ВХНК передбачає наступні особливості: під місцевим знеболенням  при ультразвуковому контролі уражений стовбур підшкірної вени проколюється і в його просвіт вводиться одноразовий світловод з наступним просуванням його до пахової ділянки (рис.1). Надалі, на відміну від традиційного оперативного лікування, розріз в цьому місці не виконується, вена не видаляється на зонді, а через введений світловод подається на венозну стінку лазерна енергія з наступним зморщуванням і закупоркою вени  (тобто стовбур основної вени «заварюється»). Бокові ж варикозно змінені гілки видаляються також під місцевим знеболенням через проколи 2-3 мм без накладання швів. По завершенні операції пацієнт самостійно виходить із операційної, через 1 год покидає лікарню, до роботи може приступити через тиждень.

Рис.1. Схема лазерного “заварювання” варикозної вени без розрізів

Рис.2. Новітня технологія радіального світловода із найвищою ефективністю

Переваги лазерного лікування ВХНК над традиційним оперативним

• втручання проводиться без подальшої госпіталізації – через 1 год після операції пацієнт своїми ногами покидає лікарню;
  • операція є безболісною і виконується під місцевим знеболенням – пацієнт відчуває тільки легенькі проколи для введення анестетика в тканини навколо вени. Це виключає можливі ризики наркозу та спинномозкового знеболення;
  • вся процедура проводиться під ультразвуковим контролем, що забезпечує якісне переривання патологічно зміненого венозного кровотоку;
  • здійснюються тільки проколи (жодного розрізу із накладанням швів), які гарантують відмінний косметичний ефект;
  • післяопераційний період не вимагає ін’єкцій – достатньо тільки 1-2 таблетки протибольових медикаментів;
  • пацієнт може вільно ходити в день операції та наступні дні, а до роботи приступає залежно від об’єму навантажень;
  • використання одноразових світловодів та одноразового оснащення операційної зводить до мінімуму ризик теоретичного інфікування пацієнта під час операції.

Унікальність лазерної технології в умовах ОКЛ Івано-Франківськ

Лазерне лікування ВХНК в світовій практиці вже використовується більше 10 років. На сьогоднішній день метод лазерної абляції вен впроваджений в багатьох медичних закладах України, в тому числі й в інших лікарнях Прикарпаття. Проте методика, яка впроваджена в ОКЛ Івано-Франківськ, володіє наступною унікальністю:

• у нас використовується перший офіційно поставлений в Україну новітній апарат світового лідера-розробника лазерних технологій німецької фірми BIOLITEC: довжина хвилі 1470 нм (так званий водний лазер) на сьогодні визнана найбезпечнішою і найефективнішою для лазерного лікування ВХНК. В післяопераційному періоді по ходу вени, обробленої таким лазерним променем, відсутні ознаки запалення та больовий синдром;
  • ми застосовуємо тільки одноразові світловоди із революційною розробкою німецької компанії – радіальним опроміненням стінки вени (рис.2). Це дозволяє зменшити потужність апарату та підводити світловод максимально до місця впадіння підшкірної вени у глибоку, що має вирішальне значення у попередженні розвитку рецидивів хвороби;
  • в операції беруть участь провідні спеціалісти по судинній хірургії та ультразвуковій діагностиці, що гарантує якість проведення втручання;
  • нами отримано чисельні позитивні відгуки пацієнтів про малотравматичність та косметичність проведених втручань (рис.3, 4)

Рис.3. До лікуванняРис.4. Через 2 міс після лазерного лікування