Головна

Куріння шкідлива звичка, яка вбиває

31 травня у всьому світі відзначається День боротьби з тютюнопалінням, який був запроваджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я ще в 1987 році. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання добитися, щоб в XXI столітті проблема куріння тютюну зникла. Завдання важке, але посильне до виконання – для цього необхідно мобілізувати зусилля. Завдяки системним заходам, які здійснюювались на

загальнодержавному рівні – а це підняття в рази акцизу на тютюн, введення заборони на куріння в громадських місцях, активна інформаційна, освітня кампанія ( в тому числі введення надписів на пачках цигарок і картинок про небезпеку куріння) сприяло тому, що Україна з країн «лідерів» по курінню перемістилась з 4 місця по поширеності тютюнопаління в третій десяток. Проте проблема тютюнопаління стоїть ще гостро і, зокрема, це паління серед молоді і підлітків. Тютюнова залежність, за міжнародною класифікацією, визначена, як психічний та поведінковий розлад.

Необхідно усвідомити, що паління – це не просто погана звичка, це звичка яка вбиває.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від хвороб, пов’язаних з курінням, вмирає 4 мільйони осіб або 1 людина кожні 8 секунд. Ця шкідлива звичка є однією з найголовніших причин смертності. В Україні від хвороб, пов’язаних з тютюнопалінням, щороку помирає близько 120 тисяч осіб. Доведено, що курці з великим стажем живуть у середньому на 22 роки менше.

У курців в 5 разів частіше виникає інфаркт міокарда, в 4 рази – інсульт, в 16 разів частіше захворювання судин ніг. 92 % раку порожнини рота зумовлені курінням, рак легень -85%, рак нирок, сечового міхура – у 47 %.

Шкідливим є і пасивне куріння, коли людина, яка не курить, вимушена дихати тютюновим димом, знаходячись біля курця, і таким чином також наражає своє здоров’я на небезпеку.

Боротьба з тютюнопалінням є одночасно боротьбою з неінфекційними захворюваннями, і стати переможцем у цій боротьбі можна за умови об’єднання зусиль державних, громадських організацій та окремих осіб.

Інформаційні кампанії проти паління проводитися у трьох основних напрямках:

  • профілактика куріння,адже кращий спосіб подолати проблему тютюнопаління- зовсім не починати курити;
  • зниження привабливості тютюнопаління;
  • сприяння припиненню куріння. Соціологічні дослідження свідчать, що близько 70 % курців висловлює бажання кинути курити. Невіра в успішність спроб кинути курити заважає звернутися до лікаря, по-справжньому усвідомити, що нікотинова залежність – це не просто погана звичка, а хворобливий розлад, який потребує лікарського втручання.

Консультування з питань відмови від куріння є обов’зком медичного персоналу та здійснюється на первинному рівні надання медичної допомоги.