Головна

АНЕВРИЗМИ СУДИН ГОЛОВНОГО МОЗКУ

АНЕВРИЗМИ СУДИН ГОЛОВНОГО МОЗКУ

        Одним із важких захворювань головного мозку є інсульти на фоні розривів аневризм судин головного мозку. Підступністю даного хвороби є тривалий скритий перебіг з різким початком та важкими наслідками. Частота захворюваності становить два-три випадки на сто чоловік. Аневризми зустрічаються найчастіше у хворих 40-70 років, з піком що припадає на 50 років.

        Аневризма – це постійне локальне патологічне розширення стінки судин. Ділянка пристінкового витончення аневризми прогресивно розвивається та збільшується на фоні інтенсивного току та пульсації крові. З часом ослаблене судинне місце ще більш послаблюється та призводить до розриву аневризми.

Циркуляція крові по аневризмі під тиском 

 

     Аневризматичний розрив часто зв’язаний з будь-яким фізичним навантаженням навіть незначним. Але розрив аневризми може бути навіть під час сну за рахунок коливання тиску.          Смертність від розірваних аневризм дуже висока. Ті що одужають в переважній більшості залишаються інвалідами.

         Діагностика аневризм в більшості випадків проводиться після їхнього розриву. Комп’ютерна томографія головного мозку є основним методом для візуалізації гострого крововиливу у мозок на фоні аневризми. Інколи невеликий крововилив не буде видимий на КТ, тому потрібно провести спинномозкову пункцію.

         Золотим стандартом діагностики патології судин мозку є селективна цифрова ангіографія. Ангіографія показує патологічні зміни судин, місце знаходження та орієнтацію аневризми, місце розриву, співвідношення до навколишніх судин, ділянки спазмів та звужень і т. д. Процедура на сьогоднішній час є цілком безпечна. На ангіографії аневризми виглядають як ділянки розширення та вип’ячування у формі грибка та ягоди. Ангіографія є кінцевим підтвердженням або виключенням наявності аневризм судин головного мозку.

          В останній час все більшої якості у виявленні аневризм набирають такі обстеження як МРТ та КТ ангіографія із 3D реконструкцією.

Ангіографія судин мозку із артеріальною аневризмою.

Є два види хірургічного лікування аневризми:

1. Ендоваскулярні методи лікування (внутрісудинні)

2. Прямі хірургічні втручання через трепанацію черепа

            На даний час пріоритетним методом лікування артеріальних аневризм, частота якого з кожним роком збільшується, є блокування порожнини аневризми платиновими спіралями. Кожна спіраль має певні задані розміри встановлені виробником. Перед емболізацією (закриттям) порожнини аневризм детально вивчається розміри аневризми по даних ангіографії. Висота та ширина аневризми є ключовими для правильного підбору спіралей для її емболізації. Мікроспіралі доставляються в порожнину аневризми через спеціальний мікрокатетер. Рентген контроль показує як спіраль скрутившись в аневризмі закриває її порожнину виглядаючи як комок. Добившись щільного укладання спіралей в порожнину аневризми закінчується операція.

(Ангіографія після операції закриття спіралями аневризми. Знімок до операції показано вище)

        Інколи із-за багатьох анатомічних причин, зокрема: звивистість судин, неправильність форми аневризми, відсутність чітко сформованої шийки і т. д. не вдається встановити спіраль в порожнину аневризми. В даній ситуації єдиним методом лікування аневризми є кліпування шийки аневризми через трепанацію черепа.

       Основним завданням для хірурга є підхід до аневризми та накладання  спеціальної кліпси на її шийку не провокуючи повторного розриву її стінки, котра вже має в собі дефект від попереднього розриву. Накладання кліпси повинно бути чітко на шийку аневризми не захоплюючи навколишні харчуючі мозок судини.

       Ознайомившись з двома основними методами операцій на аневризми головного мозку можна зроби висновки, що кожний метод має свої ризики, недоліки та ускладнення.

В нашому відділенні уже більше 4-х років проводяться обидва види оперативних втручань. Виконується до 25-30 таких операцій на рік різної складності. Крім того з 2001р. проводяться агіографічні обстеження судин головного мозку які дають можливість діагностувати будь-яку патологію судин мозку, зокрема також виявити аневризми головного мозку до її розриву.

Питання, які найчастіше виникають у пацієнтів:

Яка ймовірність знаходження аневризми у людини?

Приблизно 1-2 випадки на 100 чоловік, але не всі аневризми розриваються. Факторами ризику є гіпертонія, алкоголізм, наркоманія, атеросклероз судин і т. д.

Чи бувають аневризми множинними?

Так. У 15-17%.

Чи потрібно лікувати аневризму після крововиливу?

Обов’язково. Так як ризик повторного крововиливу становить 90%.

Чи може аневризма збільшуватися з часом?

Так. Ріст аневризми відбувається пропорційно до слабкості її стінок.

Чи може бути головний біль як причина наявності аневризми?

Частіше ні. Головний біль виникає після розриву аневризми.

Чи схильність до розвитку аневризм може передаватися по спадковості?

Так.

Чи можна вилікувати аневризму?

Так, якщо швидко звернутися до спеціаліста.

Чи можна вилікувати аневризму без операції?

Ні.

До кого слід звернутися при запідозрювані аневризми?

До невропатолога, нейрохірурга.

Яке дослідження є найбільш точним при визначені аневризм?

Дигітальна селективна ангіографія судин мозку – це золотий стандарт обстеження.

Яка з операцій є кращою при лікуванні аневризми, ендоваскулярна чи пряме кліпування?

Це визначається тільки спеціалістом у залежності від розміщення, форми аневризми та стану хворого.

В який час потрібно оперувати аневризму після її виявлення?

Якнайшвидше, коли дозволяє стан хворого.

Який ризик операції на аневризмі?

Від 2 до 10 % операцій можуть мати ускладнення.

Чи потрібно в подальшому спостерігатися у лікаря після операції?

Так. Через 6-12 місяців необхідно провести контрольне ангіографічне обстеження.

Чи є ризик появи нової аневризми в іншому місці?

Так, але дана ймовірність дуже мала та не виходить за межі загальної частоти.

Чи можна давати фізичні навантаження після закриття аневризми?

Так!